Officers & Committees

Master 2019/20 David Bolton with Wardens and Clerk
The Master of the Worshipful Company of Farmers - 2019/20, Mr David Bolton with his Wardens and Clerk

Governance

The Company is governed by a Court consisting of a Master, a Senior and a Junior Warden who are elected from the Court and between fifteen and twenty four Assistants. All members of the Court are elected from the Livery. The majority of the Court of Assistants must be engaged in the farming industry. Past Master Assistants, in descending order of time since passing the chair, leave the Court in turn.

The Clerk to the Company is responsible for carrying out the policies and instructions of the Court and for the efficient running of the Company involving the traditional work of a City Livery Company, servicing and attending Court Meetings and its principal Committees, organising Livery events and maintaining the Company's Administration and Accounts.

The following Honorary Officers of the Company are appointed annually by the Court:

  • The Honorary Solicitor
  • The Honorary Surveyor
  • The Master's Chaplain
  • The Honorary Archivist
  • Charity Co-Ordinator

There are four Company Stewards, appointed from amongst the Livery, to act as officials at Court and Livery lunches and also at social events.

Our Committee Structure

Committee Structure

Officers for 2019/20

The Master - D J H Bolton
The Senior Warden - R T Whitlock
The Junior Warden
- Mrs K J Mercer
The Deputy Master - T H Wheatley-Hubbard
The Immediate Past Master - Miss R S N Carne
The Senior Past Master - J F Thorpe OBE
The Clerk - G E Bamford
Assistant Clerk - D H Couper
The Master's Chaplain - Reverend Canon David Parrott

Company Stewards

C J Day
R T Halhead
P D Strawson
H D Wykes

The Court of Assistants

D J H Bolton - Master
R T Whitlock- Senior Warden
Mrs K J Mercer - Junior Warden
Miss R S N Carne - Immediate Past Master
J F Thorpe OBE - Senior Past Master
A J Alston - Past Master Assistant
T H Wheatley Hubbard - Past Master Assistant & Deputy Master
P G Wynn - Past Master Assistant
J A Sayers - Past Master Assistant
R E Anscombe
J Boomers
G L Brogden - Hon Surveyor
J G Burton
W R T Crane
R E Davies
J P G Finnis
M P Hill
G E Jessel
Mrs B Littler
J S Peck
Miss C L Ratcliff
Sir Bertie Ross KCVO
S P Watkins

Archivist

Mrs B Littler - Assistant

Charity Co-Ordinator

R T Halhead
J.D. Heath

Honorary Surveyor

G L Brogden

Honorary Solicitor

Mrs A Phillips

Website and Newsletter Editor

R E Davies - Assistant

Committee Lists 2018/19

Master's Committee

D J H Bolton - Master, Chairman
R T Whitlock - Senior Warden
Mrs K J Mercer - Junior Warden
Miss R S N Carne - Immediate Past Master &Affiliations Committee
A J Alston - Almoners Committee
M P Hill - Finance Committee
J P G Finnis - Farmers & Fletcher's Hall Ltd
R E Davies Education Committee
J S Peck - Henman, Brooks, Jubilee Committee
M D Hall - Fellowship and Communications Committee
T H Wheatley-Hubbard - Nominations Committee, Deputy Master

Education Committee

R E Davies - Chairman
S P Watkins - Vice Chairman (ACABM)
Ms R M Watkins - Vice Chairman (CRLC)
Mrs P J Corbett- Vice Chairman (HAU)
Prof Keith Goulding - Vice-Chairman (Research)
J A Sayers - Past Master Assistant
P C Bennett
R C Butler
J Boomaars
T A Copas - Past Master Assistant
G Lane
R G B Parker
B A Parker MBE
Sir Bertie Ross KCVO
Hon C J O Wade
R J Willey

Finance Committee

M P Hill - Chairman
W R T Crane - Vice Chairman
G W Allen
Dr G J Birch
J Corbett
Ms M I J Foster
T M C Green
Mrs A C Hawkes
K S Jones
C T Redman Past Master Assistant

Investment Sub-Committee

M P Hill - Chairman
W R T Crane
Dr G J Birch
Mrs M I J Foster
T J Gibbons
C T Redman - Senior Past Master

Property Sub-Committee

G L Brogden - Chairman, Honorary Surveyor
P R Faulkner - Past Master Assistant
L R Hickish
K S Jones

Funding Committee

G L Brogden - Chairman
R E Anscombe - Vice Chairman
J Alston - Past Master
P C Bennett
C T Ratcliff
C C Denne
C R Percy

Fellowship and Communications Committee

M D Hall - Chairman
Miss R S N Carne - Immediate Past Master
A R W Bell
C J Day - Chairman of the WCFA
A I Blenkiron
J S Martin
Mrs H A Russell
H D Wykes

Henman, Brooks Apprentices/Jubilee Committee

J S Peck - Chairman
T H Wheatley-Hubbard - Past Master Assistant
C T Ratcliff
J G Burton
A E J Fowler
N C Major
S J Norris
P D Strawson
P Wiggins-Davies
M F Young

Almoners Committee

A J Alston - Chairman, Past Master Assistant
J F Thorpe OBE - Senior Past Master
F D Balch
Rev Dr S J Burgess CBE DD
J D Heath
R T Halhead - Charity Co-ordinator

Affiliations Committee

Miss R S N Carne - Chairman and Immediate Past Master
S R Butcher
Mrs M A Courtney - ATC
Mrs K E R Hall - Navy
G E Jessel - Army
P G Wynn - RAF

The Master and Wardens are ex officio members of all the above committees

Nominations Committee

T H Wheatley-Hubbard - Chairman, Deputy Master
R S N Carne - Immediate Past Master
D J H Bolton - Master
J A Sayers - Immediate Past Master
A J Alston - Past Master Assistant
C T Redman - Senior Past Master
J F Thorpe OBE - Past Master Assistant
P G Wynn - Past master Assistant

Charity Advisory Group

J F Thorpe PBE - Past Master Assistant
Mrs A Phillips - Honorary Solicitor
C T Redman - Past Master
J K Reynolds - Past Master Assistant
R A Woof - Hon Freeman
G L Brogdon - Hon Surveyor

WCF Alumni Committee

C J Day - Chairman
M D Hall
R E Davies - Assistant
C Anyan
R Milligan-Manby
H Parry
T Isaac
J Hunter

Directors of Farmers & Fletchers' Hall Ltd

J P G Finnis - Chairman
D J H Bolton - Senior Warden
R T Whitlock - Junior Warden
W A Gemmill
G W Allen
P D M Greig

External Activity Representatives

Agricultural Leadership Group - Mrs K J Mercer
Agrifoods Charity Partnership - Rev Dr S J Burgess & S J Norris
City Food Lecture - Mrs T M Wickham & G E Bamford
City University - W F Balch
Health & Wellbeing Initiative - Rev Dr G Gatward
Lord Mayor's Show - A I Blenkiron
National Federation of Young Farmers - P D Strawson
Nuffield P W Wiggins-Davies
Surrey Docks Farm - B A Parker
WCF Alumni Association M D Hall & D H Couper (Assistant Clerk)
WCF Golf - M R J Taylor & J S Martin